ניהול ועד בית בצורה נכונה

ניהול ועד הבית הינו אתגר שנולד עם תחילתם של בניית הבתים המשותפים. לא פשוט לנהל מרחב של בניין, בייחוד שהחיבור הבסיסי בין האנשים בו מושתת אך ורק על העובדה כי כל אחד מהם רכש, במקרה, דירה באותו הבניין. 
 
עם השנים הרבה רעיונות וטקטיקות שונות לניהול בניינים משותפים התפתחו ונבחנו, ואם משהו אחד היה ברור מתחילת הדרך זה שהבניין זקוק לוועד מנהל, שידאג לטפל בעניינים השוטפים. על הדרך הנכונה לנהל ועד זה ישנם דיונים רבים, ואף וויכוחים, כפי שרואים פעמים רבות במפגשים ואסיפות הדיירים והועד, אך מספר רעיונות בסיסיים יכולים לפתור לכם את רוב הבעיות.
 
טיפים שימושיים לניהול ועד בית:
1. הודעות בכתב – כל מהלך שמבצע ועד הבית צריך להיות שקוף לדיירים. דאגו לנסח באופן ברור את המהלך, ולפרסמו מספר פעמים מראש, ובכתב. דרשו תגובה בכתב במידה ותגובה נדרשת, שכן הדבר יחסוך לכם הרבה עימותים וחוסר נעימות מול הדיירים.
 
2. מפגשים מרובים אל תחכו עם מפגשי ועד בית רק לעת הצורך. דאגו לייצר מפגשים מרובים, גם כשאין משהו ברור או דחוף על הפרק. הדבר ייצור שני אפקטים חיוניים. הראשון – הקשר הידידותי בין החברים בועד יעמיק ויאפשר לכם לתפקד טוב יותר. השני – תתרגלו להגיע לכל החלטה במהירות וביעילות, והאמון שייווצר יאפשר לחברים אחרים להאציל על אחרים סמכויות החלטה בלי חשש.
 
3. הימנעו מעבודה עם בעל מקצוע משלכם מצאו בעלי מקצוע חיצוניים אשר אין להם כל קשר ישיר מהמלצה וניסיון עבר עם מי מחברי הועד או הדיירים בבניין. דבר זה ישמור על מערכת יחסים תקינה יותר ויפחית את הסיכוי לטינה והאשמות עתידיות.
 
יומן עבודה וחברת ניהול
 
4. נהלו יומן מסודר בו תבדקו מדי יום, בכדי לא לפספס בדיקות שגרתיות שיחסכו לבניין, ולכם כמובן, הרבה טרחה, כאב ראש והוצאות מיותרות על תיקונים בעתיד. 
 
5. שתפו בכל מהלך שימו שלט המפרט את פעולות הועד השונות לחודש הקרוב, וצרו בכך שקיפות מוחלטת, הבנה, הכרה, שיתוף פעולה והערכה של הדיירים, מה שיוביל לפעילות שוטפת חלקה ונעימה יותר.
 
6. עבדו עם חברה לניהול ועד בית – ככל הנראה הבחירה הטובה ביותר והטיפ היעיל ביותר מכולם, בחרו לעבוד עם חברה חיצונית אשר תנהל את ענייני הבניין, תישא באחריות לניהול השוטף התקין, ותחסוך מכם את כאב הראש, הלחץ, ולעיתים את הסכסוכים עם השכנים שלכם, מה שיאפשר לכם לחיות חיי שכנות טובה ולהסיר מכם דאגות מיותרות.